Rozwój dziecka - 4 i 5 miesiąc życia


Chociaż my jesteśmy jeszcze na etapie pierwszych wpisów z tej serii, to dzisiaj chyba w końcu nadeszła pora na kolejne miesiące w rozwoju dziecka. Oczywiście po raz kolejny przypominam, że każde dziecko ma swoje własne tempo rozwoju. I powiem Wam szczerze, że my też możemy właśnie teraz się o tym przekonać. 

Rozwój fizyczny w 4-tym i 5-tym miesiącu życia:
- na tym etapie większość maluszków potrafi przewrócić się z brzuszka na plecy
- podnosi główkę i potrafi chwilę nią kręcić
- wszystkie trzymane przedmioty trafiają na pierwszą „inspekcję” do buzi
- ślini się jak mały mopsik, związane jest to oczywiście z wychodzącymi ząbkami
- coraz mocniej potrafi napierać raczkami i nóżkami, staje się nieco sztywniejszy
- widzi już kolory
- rozwija się pierwsze stadium chwytania: łokciowo- dłoniowe; potrafi złapać zabawki które ma pod ręką i być może probuje chwycić coś co jest poza jego bezpośrednim zasięgiem
- zaczyna gaworzyć
- podwaja się urodzeniowa masa ciała

Rozwój emocjonalny i psychiczny w 4-tym i 5-tym miesiącu życia:
- śmieje się kiedy stroisz miny
- lubi patrzeć w lustro i „odpowiadać” dziecku z lusterka różnymi grymasami
- potrafi okazać jakie emocje wywołują w nim różne sytuacje; np strach lub radość

Postępy komunikacyjne w 4-tym i 5-tym miesiącu życia:
- coraz lepiej potrafi komunikować się i wchodzić w reakcje z innymi ludźmi
- rozwija się mimika twarzy
- dziecko coraz lepiej potrafi okazywać emocje mu towarzyszące

Na tym etapie niektóre dzieci próbują już sztywno stawiać nóżki i „chodzić”- jednak absolutnie nie jest to czas na wspomagacze w postaci chodzika lub innych skoczków (które w ogóle nie są dobre). Dziecko jest jeszcze zbyt małe, jego mięśnie są zbyt słabe, a chodzik na tym etapie tylko pogarsza pionizacje ciała i naukę chodzenia. Ważne jest by pozwalać maluszkowi poznawać różne rodzaje podłoża, więc jak najczęściej pozwalaj „chodzić” mu bez bucików. W tym czasie dziecko nabiera lepszej świadomości swojego ciała i jeśli widziałaś/łeś kiedyś filmiki z przywiązanymi balonikami lub dzwoneczkami do przegubów malucha to zapewne owy maluszek był właśnie w tym wieku, bo od tego miesiąca sprawia mu to niesamowita frajdę. Dobrym ćwiczeniem dla bobasa będzie położenie go na brzuszku przed lustrem i chociaż zapewne jeszcze siebie nie rozpozna to jednak powinien być na tyle zainteresowany, że chętniej będzie ćwiczył podnoszenie główki. Ponieważ dziecko ciagle uczy się emocji które mu towarzyszą i ciągle rozwija tą sferę, to dobrym pomysłem jest by wprowadzić do życia malucha muzykę- jeśli jeszcze tego nie zrobiliście. Jednak ponieważ w tym wieku (starsze dzieci także) jest bardzo wrażliwe na nastrój melodii postaraj się by było to coś przyjemnego i łagodnego lub wesołego. Prawdę powiedziawszy nie mogę się doczekać kiedy najmłodszy Robaczek osi są gnie ten etap. Jest to chyba najfajniejszy okres bo dziecko jest zbyt małe, żeby się przemieszczać ale już na tyle duże, że można nawiązywać z nim fantastyczny, odwzajemniony kontakt.


Brak komentarzy