Rozwój dziecka - 3 miesiąc życia + Jak rozpoznać, że maluch chce spać


Zaczyna się chyba mój najbardziej ulubiony okres w życiu dziecka. W tym „wieku” dziecko zaczyna być prawdziwą duszą towarzystwa. Jest szczęśliwe, wesołe- przez większość czasu, a jadnak nadal sporo śpi. W tym okresie ważne jest by bardzo mocno przyglądać się dziecku i nie lekceważyć oznak zmęczenia. Sen w dalszym ciagu jest niesamowicie potrzebny dla rozwoju. 


Rozwój fizyczny w 3-cm miesiącu życia:
- przechodzi przez fazę przyspieszonego wzrostu, więc może domagać się przez kilka dni częstszego karmienia
- potrafi siedzieć gdy ktoś je trzyma lub jest podparte - jednak nie jest to jeszcze dobry czas na sadzanie dziecka
- potrafi uważnie się czemuś przyglądać
- poznaje świat głównie w jeden sposób- wkładając wszystko do buzi
- wie już, że te dwie raczki należą do niego i ćwiczy nimi najróżniejsze rzeczy
- leżąc na brzuszku zgrabnie podnosi główkę do góry i z chęcią rozgląda się dookoła
- chwyta wszystko co znajdzie się w zasięgu jego rączek
- zaczyna przygodę z „świadomym” rozwojem mowy- zaczyna gaworzyć

Rozwój emocjonalny i psychiczny w 3-cim miesiącu życia:
- możesz wprowadzac nowe elementy, rzeczy, miejsca i ludzi ponieważ rozpoznaje znajome osoby i przestrzenie
- potrafi wybuchnąć śmiechem lub nagle zacząć chichotać

Postępy komunikacyjne w 3-cim miesiącu życia:
- uśmiecha się ilekroć widzi znajomą twarz
- wydaje z siebie różne „zaczepne” dźwięki, co potwierdza jego potrzebę komunikacji

Praktycznie wszystkie maluszki w tym czasie uwielbiają towarzystwo innych ludzi, jest to dobry czas na poznawanie cioć i wujków, bo dziecko wie już że te osoby, które widzi najczęściej są mu najbliższe. Jednak z tym poznawaniem nie warto przesadzać, ponieważ wprowadzenie zbyt wielu nowych elementów jednocześnie może wywołać u dziecka „zmeczenie systemu” i rozdrażnienie. Wtedy też od razu mamy noc z głowy. Jeśli chodzi o samo zmęczenie, to mimo, że dziecko bardzo chce być aktywne warto wiedzieć jakie mogą być oznaki tego, że dziecko potrzebuje drzemki. Postaram się na końcu przytoczyć kilka takich podstawowych sygnałów- oczywiście każde dziecko może korzystać tylko z jednego lub kilku, żeby dać znać otoczeniu, że to już czas. Wracając jednak do wsparcia rozwoju 3-miesięcznego bobasa, to warto (o ile nie zrobiłaś tego wcześniej) zacząć kłaść dziecko na brzuszku. Teraz też furorę zrobią lekkie korolowe grzechotki. Sam kolor jest na tym etapie niezwykle ważny w rozwoju. Dziecko widzi już i rozróżnia barwy, więc biało- czarne, kontrastowe przedmioty można oddać młodszemu koledze lub schować do szafy. Jest to też dobry moment na wprowadzenie jakiegoś mobila z powieszonymi lekkimi zabawkami, dzięki czemu dziecko będzie mogło ćwiczyć koordynacje ręka- oko. Oczywiście w dalszym ciągu dużo do niego mów i śpiewaj. Nic go tak nie uspokaja jak głos który zna od zawsze.


Oznaki zmęczenia u dziecka

Już kiedyś pisałam o naszych rytuałach zasypiania (klik), jednak wtedy skupiłam się na różnych przedziałach wiekowych i o tym co u nas działa bez zarzutu. Jak jednak zachowuje się samo dziecko, kiedy chce spać, a jeszcze nie potrafi tego wyrazić słowami?

- opadające ciężko powieki, które maluszek stara się ostatkami sił otwierać
- nieprzytomne spojrzenie
- ogólna nerwowość i kwilenie bez powodu, a nawet napady histerii
- ziewanie
- powolne przymykanie powiek
- sztywne ruchy, dość gwałtowne jakby czegoś się nagle przestraszyło
- pocieranie oczu rączkami
- pociąganie za uszy lub włosy
- nagła chęć na przytulasy lub przy starszym dziecku snucie się za rodzicami
- kładzenie się do łóżka
- zmienność nastrojów od płaczu aż po śmiech bez powodu

Wiadomo, że im starsze dziecko tym więcej stara się wyrazić w czytelny dla nas sposób i tak np. dziecko 1,5 roczne może samo zaprowadzać nas do łóżeczka lub łazienki (kiedy stosujemy rytuał „kąpiel-kolacja-spać”). Przy starszych dzieciach łatwiej też zauważyć pewną regularność, o ile zazwyczaj się jej trzymamy, tzn pół godziny przed dziecko okazuje zdecydowanie większość oznak zmęczenia i daje sygnały, że jest już gotowe do pójścia do łóżeczka. Najważniejsze to (jak zawsze) obserwować swoje dziecko i wtedy będziemy wiedzieli że jeśli np. przynosi nam misia z którym zawsze śpi to znaczy że zbliża się godzina zero i rodzice wreszcie będą mieć chwile dla siebie.Brak komentarzy